Evsel Su Arıtma Sistemleri

Evsel Su Arıtma Sistemleri

Su Arıtma

EVSEL SU ARITMA SISTEMLERI VE SU ARITMA CIHAZLARI

Bilindiği üzere ülkemizde temiz içme suyuna ulaşmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Çevre kirliliğinin her geçen gün artması ile birlikte bu kirlilik sulara geçmekte ve içilebilir su rezervlerinin azalmasına sebep olmaktadır.

Büyük şehirlerde şebekeye verilmeden önce içme ve kullanım sularının arıtılmasına rağmen gerek şebeke hatlarının eski olması ve gerekse şebekeye dışarıdan kirleticilerin sızma ihtimali evlerimize ulaşan suyun içilebilir olmasında ciddi şüpheler uyandırmaktadır. Bunu suların kesilip bir müddet sonra yeniden akmaya başladığı zaman ilk gelen suyun gözle görülebilir kirliliğinden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

NEDEN SU ARITMA ?

Arıtılan şehir şebeke suları şebeke hattına verilmeden önce klorlanmaktadır. Klor suyun tadını, kokusunu hatta görüntüsünü bozmakla birlikte suyu içimi neredeyse mümkün olmayan kimyasal katkılı bir sıvı haline getirmektedir.

Şebeke sularının içilebilir durumda olmaması tüketiciyi damacana suyu kullanmaya yönlendirmiştir. Bu yöntem ekonomik olmamakla beraber ciddi tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.

Bu tehlikeler;

  • Damacanaların suyun taşınmasına depolanmasına uygun olmayan madde kullanılarak imal edilmesi. Damacanaların kanserojen madde içerebilen ham maddelerden üretilmesi.
  • Damacanaya doldurulan suların son kullanıcıya ulaşmasına kadar geçen sürenin kontrolünün yapılmaması. Bu süre içerisinde suda bakteri üreyebilir.
  • Kontrolsüz taşıma, depolama, aktarma, gün ışığına maruz kalma gibi suyun yapısını bozabilecek ortamlara maruz bırakılması.
  • Damacanaların belirli bir kullanım sonrası atılması gerekmekte olup bunun kontrolünün yapılamaması. Daha önceden farklı amaçlarla kullanılmış hammadde ile damacana üretilmesi ve bunlar gibi daha bir çoğunu sayabileceğimiz tehlikeler son günlerde medyaya yansımakta olup kamuoyunun gündeminden düşmemektedir.


REVERSE OSMOSIS SİSTEMİ
Şehir şebeke suyunun içilebilir olmaması, aynı zamanda taşıma damacana suyu kullanımının zahmetli olması, sağlık açısından tehlikeler içerebilmesi tüketiciyi hem ekonomik hem de sağlıklı içme suyuna ulaşma konusunda yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu noktada Amerika Savunma Bakanlığı tarafından denizaltılarda tuzlu sudan içme suyu üretimi sağlayan Reverse Osmosis Sistemlerinin evsel kullanıma uygun hale getirilmiş hali olan ev tipi tezgah altı su arıtma sistemleri devreye girmiştir. İçme suyuna ulaşmanın zorluğunu fark eden bazı firmalar 2000’li yıllardan beri su arıtma cihazlarının satışını yapmakta ve ülkemizde ortalama aylık su arıtma cihazı satışının 20.000 adet olduğu tahmin edilmektedir. Ortalama 1000 TL ile 1500 TL arasında satılan su arıtma cihazları artık beyaz eşya statüsünde piyasa oluşturmuş olup her geçen gün artan bir pazar payına sahiptir. Günlük ortalama 10 Litre su tüketimi olan bir aile senelik 180 damacana su kullanmakta ve senelik 900 TL ile 1350 TL arasında bedel ödemektedir. Reverse osmosis su arıtma sistemleri bir yıl gibi kısa bir sürede yapılan yatırımı amorti etmekte ve bu süre sonrasında sadece filtre değişim maliyeti ile güvenilir, sağlıklı ve ekonomik içme suyu konforunu sağlamaktadır.

Filtre değişimlerinin zamanında yapıldığı sürece kaliteli ve sağlıklı içme suyuna ulaşmanın en ekonomik ve akılcı yolu Reverse Osmosis Su Arıtma Sistemi kullanmaktır. Her geçen gün büyüyen su arıtma piy

Hizmetlerimiz İçin Daha Detaylı Bilgi Almak İsterseniz Bizi Arayın